״הסיכוי להידבק בקורונה רחוק כמו הסיכוי לזכות בלוטו?״ הטור של שרת התפוצות חה״כ עומר ינקלביץ׳

חדשות ישראל

חדשות ישראל

תמונה באדיבות : עומר ינקלביץ׳


הסיכוי להידבק בקורונה רחוק כמו הסיכוי לזכות בלוטו?

 

אם אתם מאלו שלא מפחדים שתידבקו“, מההסיכוי שלכם להידבק בכל זאת, האם זה כמו לזכותבפרס הראשון בלוטו? * וגם: האם כדאי לצעיריםלהידבקכדי לסיים עם זהומהם אחוזי התמותה מהמחלה בגילאים השונים / טור רביעי ואחרון

הטור של שרת התפוצות חה״כ עומר ינקלביץ‘ :

אתם בטוח מכירים את אלו שלא מפחדים“, שלהם זה לא יקרה“, ומבטיחים לכם שהסיכוי ככ נמוך, כמו בערך לזכות בלוטו“. הגיוני? בואו נבדוק מה ההסתברות.

 

הכרטיס בעל סיכויי הזכייה הגבוהים ביותר במקום הראשון בלוטובישראל, הואלוטו שיטתי 12′, שעולה 2,772 ₪ לכרטיס, ובתמורהלכך מספק לכם סיכוי פנטסטי שלרקזוכה 1 ל-17,612 מספרים.

 

בקורונה, לעומת זאת, ישנם בישראל כבר מעל רבע מיליון נשאיקורונה מאומתים. שזה אומר 1 מכל 37 ישראלים נשא מאומת. אלורק הידועים, כאשר בפועל המספרים האמיתיים גבוהים יותר.  

 

המשמעות פשוטה: עם שיא כל הזמנים כעת של מעל 70,000 מאומתים פעילים בוזמנית, ובלי שום קשר לכללים המחייבים, להיכנס עכשיו למקום סגור, להצטופף או לאכול יחד עם אנשיםשאינם ממשקהבית שלכם זהו הימור גדול מאוד. כמה גדול? אםנשאות קורונה הייתה הפרס הראשון בלוטו, כרטיס מתומחר באופןשווה לסיכויים להידבק בקורונה היה עולה לכם 1.3 מיליון שחלפחות.

 

ישנן כמה סיבות טובות במיוחד לא להידבק, ובוודאי לא להדביקאחרים. הראשונה היא שגם כאשר מערכת הבריאות מתפקדת היטב, אחוזיהתמותה מקורונה מתוך הנשאים המאומתים גבוהים עדמזעזעים.

 

לדוגמה, בתוך שבועות בודדים מההדבקה ימותו מעל שליש מבני 90 ומעלה, חמישית מבני ה-80 ומעלה, 1 מכל 14 בני 70 ומעלה ואחדמכל 60 בני 60 ומעלה. רבים אחרים יהפכו לנכים או יזדקקו לשיקוםממושך, כואב ומורכב.

 

גם אם אתם צעירים ובריאים ולא חוששים מכלום, מקדם ההדבקהכעת הוא מעל 1, זה אומר שאם תדבקו, בממוצע תדביקו אדם אחדלפחות והוא ידביק אחר והלאה והלאה. כל מי שימות או יהפוך לנכהבשרשרת שאתם התחלתם, נגרם בגללכם. זאת הסבתא של החברה, הדוד שלכם, הבן של השכנים שסובל מסכרת או השכנה עם יתר לחץ הדם.

 

מעבר לכך, נגיף הקורונה החדש איננו שפעת עונתית או צינון מהסוגשצעירים נוטים לזלזל בו. לפי המחקרים החדשים ביותר, הוא הנגיףהראשון המוכר לאדם שנישא באוויר וגורם למחלת כלידם, חוץ מכלהנזקים המוכרים למערכת הנשימה

 

למה זה חשוב? כי יש לנו כלידם בכל מקום בגוף. במוח, בלב, בכליות, בעיניים, בעורבטח ראיתם בדיחות על מגוון התסמיניםהאדיר של נשאי הקורונה, מכאביראש, ערפול, בלבול ואבדן זיכרוןלטווח קצר, ועד דופק שמתפרץ במהירות גם במנוחה, בעיות ראייהופריחות משונות.

 

העניין הוא שהתסמינים האלו עוד לא ברורים מספיק. רופאים בכלהעולם עמלים כעת להבין את המשמעויות של נשאות קורונהומפרסמים שטף של מידע, אבל אין לנו סימולציה של גוףהאדם ולכןכל מה שהם יכולים לגלות כרגע זה מהי הפגיעה שנגרמת לנשאיםאחרי שנה לכל היותר: לא זמין לנו למחקר אף אחד שנדבק קודם.

 

ומה שידוע על השפעות עד שנה מהדבקה גרוע מאוד. נשאים בכל גילאו מצב בריאותי קודם מדווחים חודשים אחרי ההדבקה על מחלהכרונית, שמוגדרת בתור מצב רפואי שנמשך חצי שנה לפחות ודורשתרופות מרשם. בין היתר:

 

עייפות קשה וחולשה כל הזמן.
בעיות זיכרון, ערפול מחשבה ובלבול.
קשיינשימה חמורים ושיעולים.
כאבים חזקים במפרקים.
פגיעה בראייה.
כאבי ראש תכופים.
קושי לעבוד או ללמוד וצורך בסיוע בפעולות פשוטות.

 

מחקרים רפואיים מצאו פגיעות משמעותיות במוח, בלב ובכליהדם, בכליות ובאיברים חשובים נוספים אצל נשאים רבים חודשים אחרישהוגדרו רשמיתמחלימים‘, ומדינות, כולל ישראל, מקימות כעתמרפאות מיוחדות לליווי נשאי קורונה בשנים הקרובות ואולי לתמיד.

 

אם מישהו מציע לכםלהידבק כדי לסיים עם זה‘, חשוב שתבינושהנגיף עשוי לסיים אתכם קודם, והדבקה היא בלתיהפיכה. מישנדבק כדי ללמוד תורה בשקט, עשוי לגלות שעייפות, בעיות זיכרוןוכאבי ראש אינם כלים שמסייעים במיוחד ללימוד. ואחותו שנדבקהממנו, עלולה לסבול מכאבימפרקים ושיעולים גם אחרי מחלהשנחשבת קלה.

 

לכן, חשוב שתשמרו על עצמכם ועל הסובבים אתכם, אל תיכנעולנגיף ואל תהיו הפראיירים שלו. ריחוק, מסיכות, היגיינה והימנעותממקומות סגורים או צפופים הם אמצעים בדוקים ומנוסים לצמצוםהדבקה ובנסיבות הנוכחיות, הצלת חיים ממש. אל תהמרו על החייםשל אחרים ועל העתיד שלכם, מבחינה פיזית ורוחנית.

 

הגמרא בכתובות (ל.) אומרתהכל בידי שמים חוץ מצינים פחים“, ומסביר שם רשי, “פעמים שבאין בפשיעה“. אם עשיתם כל מאמץונדבקתם, זה בידי שמים. אבל אל תפשעו, הצער והסבל לכם ולאחריםעשויים להיות כבדים מנשוא.

 

תודה לפרופיניר ברים ומאיר רובין על שעות רבות של ייעוץ וסיוע

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ אדיר לאתר את בעלי הזכויות בכל תמונה ותצלום שאנו עושים בו שימוש. אם בטעות השתמשנו בתצלום שאתם בעלי זכויות בו אתם מוזמנים לפנות אלינו במייל להפסקת השימוש בו.

תגובות

כתבות אחרונות

עקבו אחרינו

כתבות נוספות


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/theilnewsco/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/theilnewsco/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110