דברי רה״מ בנימין נתניהו בטקס הממלכתי לציון שחרור אילת והנפת דגל הדיו ה-72:

חדשות ישראל

חדשות ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו :

״עיניים רבות נשואות היום אל דגל הדיו, שמסמל את עוז רוחם של משחררי אילת לפני 72 שנים. אבל בצד החשיבות המובנת של הדגל, אני ממקד את המבט – לא פחות – בתורן.

כי אם הבסיס של התורן יציב וחזק, אם היסודות איתנים – המבנה כולו בנוי לתלפיות. והשורש, יסוד היסודות, להתפתחותה הנפלאה של אילת הוא התושבים.

צילום: קובי גדעון, לע”מ

בכל ביקור שלי כאן אני נרגש לפגוש את תושבי אילת – אנשים מיוחדים, אנשים חמים, אנשים שגאים בעיר היפה הזאת. אני אוהב את אילת כמו כל עם ישראל – ואני אוהב אתכם, אנשי אילת. תודה רבה לכם, מעומק הלב!

אני מגיע היום לאילת עם בשורות חשובות: החל מהיום אנחנו פותחים בהדרגה את המדינה כולה עם התו הירוק. אני מבקש מכל מי שעדיין לא התחסנו – לכו להתחסן. אנחנו מחסנים כרגע מדי יום כ-30 אלף אזרחים מעל גיל 50. שם מצוי עיקר התחלואה, ולצערנו גם התמותה מקורונה. לכן אני מבקש מכם, מהמבוגרים ומהצעירים כאחד: התחסנו, קבלו את התו הירוק, וחזרו לחיים.

יש לנו מיליוני חיסונים, לכל אזרח ואזרחית. אנא עשו שימוש בדבר הזה כי זה מחזיר את המדינה שלנו לחיים. מי שיש לו את התו הירוק הארצי יוכל להיכנס לחדרי הכושר, לתחרויות ספורט, לבריכות שחייה, למופעי תרבות, לבתי מלון, ועוד מעט גם למסעדות ולטיסות.

אנחנו עושים הכל בזהירות ובאחריות כדי שנוכל לפתוח כמה שיותר מהר את הכלכלה שלנו, התרבות שלנו ואת מכלול החיים שלנו.

במסגרת ‘תיקון האיים הירוקים’ לחוק הקורונה – קבענו שאילת היא אזור תיירות מיוחד, כדי לאפשר את המשך הפעילות התיירותית בכפוף להנחיות משרד הבריאות. אנחנו עוקבים יום-יום אחר מדדי התחלואה, ואני מאמין שבקרוב נפתח את בתי המלון – למי שיציגו את התו הירוק, או שיציגו בדיקת קורונה שלילית. אילת תחזור להיות עיר תוססת, שוקקת חיים, הומה מבקרים ומטיילים!

מכובדיי, אנחנו ברחבת אום רשרש. לפני 72 שנה, במקום הזה, לפני התו הירוק, הונף כאן באילת דגל הדיו הכחול. חיילי צה”ל, שהניפו את הדגל במבצע ‘עובדה’ במלחמת העצמאות, שיחררו את הנקודה הדרומית ביותר בארצנו. הם החזירו אותנו בבת אחת לימי התנ”ך – אל מלכי ישראל שלמה ועזיהו, שבנו את אילת וסביבתה. אבל אילת לא הייתה רק זיכרון עתיק. היא גם הייתה חלום חדש שנועד להתגשם – על כברת אדמה צחיחה, שידיים חלוציות הופכות אותה לפנינה אמיתית.

פתח תקוה, שבה נולדה אימי ז”ל, דגניה, נהלל, תל חי, חניתה, אילת – כל דור והשליחות הציונית שלו. ראשוני העיר אילת נאחזו במקום בציפורניים. הם התגברו על המרחק הגדול ממרכז הארץ, על האקלים הקשה בקיץ, על הסכנות הביטחוניות. כולנו מצדיעים להם. אבל מה שחשוב הוא, שקמו להם ממשיכים. מקומץ בקתות החימר של אום-רשרש, צמחה בחלוף השנים עיר קסומה של אלפים ורבבות – עיר שגבה מופנה למדבר ולהרים, ושפניה לים סוף.

אני זוכר את הפעם הראשונה שבאתי לאילת, כילד. נסענו בדרך לא דרך. נסענו בדרך אפר, והגענו לכאן. בחוף הזה לא היה כלום, שום דבר, איזו בקתה קטנה שקראה לעצמה “מלון”. היה קש רטוב בחלונות כדי לקרר את האוויר. היו כאן גמלים והיו כאן בקבוקי חול צבעוניים. זה היה כשהייתי ילד.

כעבור עשר שנים, באתי הנה כחייל. הלכנו ברגל מבאר שבע לאילת, דרך הוואדיות, הקניונים האדומים והגענו. טבלנו את המים במפרץ קסום זה. זה אותו קסם של אילת שאני רואה גם היום, אבל היא כל כך השתנתה והתפתחה.

פעם נהגנו לשיר: ‘הֵי, דָּרוֹמָה לְאֵילַת!’. היום יש כבר גרסה חדשה: ׳הֵי, דָּרוֹמָה מְאֵילַת!’.

אילת היא שער הדרום של המדינה לקשרי מסחר פעילים עם הודו, עם דרום-מזרח אסיה, עם המזרח הרחוק, ועכשיו גם עם שווקים חדשים באזורנו.

ידידיי, אני מאמין שעם כל הקשיים והאתגרים החולפים של הקורונה, לאילת צפוי עתיד מזהיר. פעם, כשאברהם אַדָן, הניף דגל הדיו, נשאל כיצד הרגיש כשתלה את הדגל, הוא השיב: ‘חשבתי איך להחזיק מעמד על התורן, ולא להחליק מטה׳. יש בנו אהבה גדולה לאילת והאהבה הזאת מנצחת ותנצח.

חג שמח לאילת, חג שמח לתושבים, מזל טוב לכולכם!”

צילום: קובי גדעון, לע”מ

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ אדיר לאתר את בעלי הזכויות בכל תמונה ותצלום שאנו עושים בו שימוש. אם בטעות השתמשנו בתצלום שאתם בעלי זכויות בו אתם מוזמנים לפנות אלינו במייל להפסקת השימוש בו.

תגובות

כתבות אחרונות

עקבו אחרינו

כתבות נוספות


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/theilnewsco/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/theilnewsco/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110